PoniĆŒej zamieszczane sÄ wybrane teksty i opracowania teoretyczne, dotyczÄ ce projektowania i dziaĆalnoĆci OBMS. Nie sÄ systematyzowane, jedynie umieszcane w kolejnoĆci mniej wiÄcej chronologicznej. Wybór jest autorski, wynika równieĆŒ z dostÄpnoĆci poszczególnych opracowaĆ w odpowiedniej dla publikacji formie. Baza bÄdzie systematycznie poszerzana o nowe, lub odnalezione teksty.
Dokumentacja w procesie habilitacji
W 2020 roku uzyskaĆem habilitacjÄ. Jest ona ze swej definicji rodzajem podsumowania dorobku. ChoÄ dokumentacja w tym procesie podporzÄ dkowana jest licznym, formalnym wymogom Centralnej Komisji d/s Stopni i TytuĆĂłw, moĆŒe byÄ interesujÄ cym uzupeĆnieniem portfolio. Z tego wzglÄdu publikujÄ niĆŒej trzy, gĆĂłwne dokumenty tego procesu: autoreferat, dokumentacjÄ dzieĆa habilitacyjnego i wykaz dorobku twĂłrczego.
SprzÄĆŒenie dodatnie - tekst pokonferencyjny
Tekst pokonferencyjny na podstawie referatu wygĆoszonego na II MiÄdzynarodowej Konferencji Teorii i Krytyki Designu FAIR DESIGN 2018 - NADMIAR.
SprzÄĆŒenie dodatnie - prezentacja
Prezentacja z wystÄ pienia na konferencji "Fair design 2018" - NADMIAR. Dla osĂłb, ktĂłre nie byĆy na konferencji lub dla lepszego zrozumienia, polecam rĂłwnieĆŒ wyjaĆniajÄ cy nieco wiÄcej tekst pokonferencyjny, zaĆÄ czony osobno.
Symulatory - wirtualny spacer
Zapraszam do zwiedzenia wystawy Symulatory, ktĂłra odbyĆa siÄ w Salonie Akademii w Warszawie w maju 2016. Wystawa zarejestrowana zostaĆa w postaci wirtualnego spaceru przez firmÄ 360stopni.eu.
Symulatory - katalog wystawy
Katalog wystawy SYMULATORY. OprĂłcz opisĂłw i ilustracji obiektĂłw zawiera krĂłtki tekst o OBMS (OĆrodku Badania MediĂłw Sztuki) oraz komentarz do kolekcji prezentowanych obiektĂłw.
Apologia nierĂłbstwa - tekst pokonferencyjny
Tekst pokonferencyjny na podstawie referatu wygĆoszonego na I MiÄdzynarodowej Konferencji Teorii i Krytyki Designu FAIR DESIGN 2015 - AKTYWNOĆÄ,
Apologia NierĂłbstwa - prezentacja
Wzbogacona o krĂłtkie komentarze prezentacja z wystÄ pienia na konferencji "Fair design 2015". OdbywajÄ ca siÄ pod hasĆem "Design wobec wyzwaĆ wspĂłĆczesnoĆci" konferencja w tym roku dotyczyĆa problemu aktywnoĆci, zaĆ wystÄ pienie, jak gĆosi tytuĆ - nierĂłbstwa.
Gry Dizajnu
Komentarz do doktorskiej pracy kwalifikacyjnej, bÄdÄcy fabularyzowanym, przedĆuĆŒonym studium przypadku mojej wspĂłĆpracy z firmÄ Innova - producentem urzÄ dzeĆ fiskalnych. Dokument o tyle ciekawy, ĆŒe obejmuje dĆugi, okoĆo dziesiÄcioletni okres wspĂłĆpracy, poczÄ wszy od narodzin firmy i jednoczeĆnie mojego startu w zawodzie projektanta, W tym czasie powstaĆo kilkanaĆcie projektĂłw wzorniczych, spoĆrĂłd ktĂłrych wiÄkszoĆÄ zostaĆa wdroĆŒona a spora czÄĆÄ tego dorobku, opisana w komentarzu.
PPI - Podstawowe Pytanie Ignorancji
PPI to artykuĆ o biennale designu w St Etienne, w roku 2009, opublikowany na Ćamach czasopisma 2+3D #30/2009. Podejmuje ironiczÄ polemikÄ ze szczegĂłlnym gatuniem designu festiwalowego, ktĂłry uprawiany jest z luboĆciÄ do dziĆ, przez co tekst pozostaje w opinii autora nadal aktualny. (W zaĆÄ czonym pliku - od strony 9.)
Archiwalne teksty OBMS
WiÄkszoĆÄ tekstĂłw OBMS zebranych w tym zbiorze powstaĆo w poczÄ tkowym okresie jego dziaĆania. SÄ to krĂłtkie myĆli i spostrzeĆŒenia warsztatowe. Niewielka ich czÄĆÄ opublikowana zostaĆa w katalogu wystawy "Gabinet ObiektĂłw Daniela ZieliĆskiego" w 1998 roku.
Mimo upĆywu czasu i doĆÄ hermetycznego jÄzyka, teksty te pozostajÄ w wiÄkszoĆci aktualne, lub przynajmniej moĆŒliwe do odniesienia zarĂłwno do starszych, jak i nowszych realizacji OBMS. Aby nie zakĆĂłciÄ pierwotnych, czÄsto subtelnych gier jÄzykowych i daÄ mozliwoĆÄ zapoznania siÄ z wieloma, powiÄ zanymi ideowo tekstami, zdecydowaĆem opublikowaÄ je w oryginalnej wersji, bez przerĂłbek i uaktualnieĆ, w jednym, archiwalnym dokumencie,